top of page
Пошук

ТЕТЯНА ПОДЛЄСНА -«КРИЗОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ ЯК ТОЧКА ВІДЛІКУ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ПРОЕКТІВ НОВОГО ФОРМАТУ»

«Команда CFSR висловлює вдячність МБОО «Центр РНО» проекту «Кухня НКО» за змістовний курс «Кризисный менеджмент для НКО: обживаем новый мир», який надав практичні рекомендації щодо того, як ситуацію кризи перетворити на пусковий механізм впровадження новацій та втілення рішучих змін у поточну діяльність організації. Даний курс дозволив по-новому поглянути на політику фандрейзингу, комунікацій з партнерами, особливості колаборації, на переваги онлай -формату, а також надав практичні рекомендації щодо застосування стрес-менеджменту, що засвідчується відповідним сертифікатом».- прокоментувала свій курс навчання Керівниця юридичного супроводу Благодійного фонду «Джерело Відродження» Тетяна Подлєсна.


Те, що відбувається зараз, називають кризою невизначеності, адже на нас впливає рекордна кількість невідомих, вся ситуація має непередбачувані наслідки, будувати прогнози – це, взагалі, утопія. Готових рішень наразі немає, тому не треба їх і шукати, проте є більш-менш дієві методи і процеси. Наприклад, за даних обставин чудово працює підхід «стрімких інновацій» - спостерігаємо і відразу діємо, рухаємося «маленькими перебіжками». Крім того, важливий елемент виживання на сьогодні – це ваші відносини з іншими: благоотримувачами, донорами, вашою командою, вони є вашою опорою.


Лоуренс Гонсалес у своїй праці надав рекомендації не тільки персонального характеру, а й ті, що тримають на плаву організацію: постійно оновлюйте когнітивну карту (не варто чіплятися за старі схеми, дійте відповідно до ситуації), не плануйте, зважено підходьте до використання ресурсів і здійснюйте тільки вигідні дії, ставте тільки невеличкі реальні цілі, прокачайте свій страх, виживайте для когось, рятуйте себе самотужки.


Управління організацією потребує гнучкого керівництва. Сучасним кризовим інструментом є Agile-підхід, організація з використанням такого підходу відрізняється великою оперативністю і рішучістю дій, вона швидко адаптується до умов, що постійно змінюються, команда не боїться помилок, вона готова до експериментів та всього нового.


Не менш цікавим прийомом є використання прийому «Петля Бойда», що має наступні складові: спостереження (організація швидко збирає необхідну інформацію), орієнтування (необхідно придумати декілька варіантів мікро-плану дій організації на основі отриманої інформації, це складова інноваційних процесів), рішення (обрання конкретного плану відповідно до ситуації), дії (втілюємо заплановане). Якщо «спрацювало» - продовжуємо рух у заданому напрямку, ні – повертаємося до попередніх етапів і здійснюємо самоперевірку. З приводу цього Бойд ще у 80-х роках говорив: «Виживе той, хто здатен впоратися із самими швидкими змінами».


Якщо ваша організація опинилася у кризовій ситуації, то, вірогідніше за все, необхідним буде оптимізація витрат. Тут використовуємо принцип Ицхака Адизеса: позбудьтеся від жиру, але не від м'язів. Вам треба чітко розуміти, які програми, послуги, витрати є для вас м'язами, на чому тримається організація і за рахунок чого вона буде відновлюватися після кризи. Ці м'язи важливо зберегти.


Криза виводить на арену нові категорії фандрейзерів: малий і середній бізнес, креативний сектор, держава в особі місцевих адміністрацій, ЗМІ, приватні особи. Зараз на ринку багато нових гравців, всі вони в певній мірі конкурують з вами. Хтось із них буде активним тільки на час пандемії, а з деякими колегами ми залишимося на ринку на довгий час.


Позиції донорів виглядають наступним чином: частина продовжує робити пожертви, займатися благодійністю, інша частина – покидає фандрейзинг-ринок через власні проблеми.


Звісно, правила гри суттєво змінюються: конкуренція за ресурси стає більш жорсткою, під питанням перебуває саме існування проекту чи організації; в той же час з'являється більше партнерств; розширюються межі того, що ми вважаємо фандрейзингом і благодійністю, хто що і у кого може просити.


Варто виділити основні тенденції, які зараз мають місце на кризовому фандрейзинг-ринку: адресні збори, активізація волонтерської роботи, більше донорів –менше чек, онлайн-фандрейзинг, виділення грантів на інституціональну підтримку. Один із найактуальніших принципів фандрайзингу за даних умов – «принцип табуретки» - баланс донорів, клієнтів та команди. Гарна ідея – це та, яка потрібна і корисна для клієнтів, благоотримувачів. При цьому її може реалізувати- ваша команда та її готові підтримати донори.


Якщо є баланс інтересів чотирьох складових - ваша ідея є дійсно корисною і необхідною. Пандемія доволі сильно вплинула на те як ми фандрейзимо, змінюються гравці і формати, деякі функції стають особливо важливими. Необхідно знайти саме свій баланс: підтримувати своїх клієнтів і організацію, бути гнучкими і бути у тісному тандемі разом з донорами саме тут і зараз, а ще – закласти фундамент для майбутньої співпраці.


«Найкращий спосіб передбачити майбутнє – це створити його! Будьте мудрим рульовим своєї організації під час кризи. Пам'ятайте: щойно закриваються одні двері – відразу обов’язково відчиняються інші» - підсумувала Тетяна Подлєсна.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page